SAAB 9-3 Viggen
 fotogalerie
Donedávna byly modely znažky SAAB označené přídomkem Aero prestižním vrcholem nabídky této švédské automobilky. O roku 1999 tuto poctu převzaly vozy s označením Viggen. Viggen znamená ve švédštině "blesk" a je převzato z názvu stíhacího letounu SAAB 37.

Základem vozu je typ 9-3 . Karosérie čtyřmístného dvoudveřového kupé je doplněna aerodynamickými prahy, upraveným předním i zadním nárazníkem a spoilerem na zádi. Další vnější znaky typické pro Viggen jsou sedmnáctipalcová kola a deltovité žlutomodré znáčky na bocích. 

Interiér zaujme perfektními sportovními sedačkami s dvoubarevným koženým potahem. Prahy jsou opatřeny chromovaným níápisem Viggen. Přístrojová deska a zbytek interiéru je typický SAAB včetně takových věcí jako je zapalovaní mezi předními sedadly na tunelu. Přístrojová deska, volant a další detaily jsou "vylepšeny" použitím exkluzívnějších materiálů. Podvozek je odladěn ve výrazně sportovním duchu což umožňuje perfektní průjezdy zatáčkami a špičkové jízdní vlastnosti i ve velkých rychlost. Brzdy jsou vybaveny systémem ABS a systémem rozdělování brzdné síly. Samotné brzdy jsou velkoryse dimenzované, v důsledku čehož nedochází ke snížování jejich účinnosti ani při velké tepelné zátěži. Převodovka je dodávána výhradně pětistupňová mechanická. 

A to nejlepší nakonec. Motor. Základem je špičkový čtyřválec 2.3 Turbo EcoPower. Tento šestnáctiventilový přeplňovaný čtyřválec je uložen napříč nad přední poháněnou nápravou. Je vybaven dvěma vyvažovacími hřídely a chladičem stlačeného vzduchu. Pro Viggena je doplněn zesílenými ojnicemi, upravenými písty a nitridovanými pístními čepy. Elektroniku motoru zajišťuje 32bitový elektronický systém SAAB Trionic 7, který řídí vstřikování, zapalování a sleduje polohu škrtící klapky a tlak přeplňování.

Popis jízdních vlastností je převzat z odborných motoristických časopisů to štěstí jsem bohužel ještě neměl :-(. Testovací jezdci vyzdvyhují perfektní podovzek, který umožňuje dokonalý průjezd zatáček i při velmi vysokých rychlostech. Kladně hodnocena je i ergonomie pracoviště řidiče a na dvoudveřové kupé i prostor pro cestující a zavazadla. Co se týče motoru, píše se o něm všude pouze v superlativech. Maximální točivý moment 350N.m je toriž k dispozici v rozmezí 2500-4000 otáček což umožňuje zrychlení z 0 na 100km za 6,8 sekundy a hlavně šičkovou elasticitu motoru. Např. při zrychlení z ustálené rychlosti 80km/h na rychlost 120km/h při zařazeném pátém rychlostním stupni dosahuje Viggen hodnoty 8,5 sekundy. Tímto výkonem se zařazuje vedle takových vozů jako je supersport Porsche 911 GT3.

Celkově se jedná o klenot nejen mezi vozy značky SAAB, ale i mezi sportovními vozy vůbec. Za své peníze dostanete špičkový sportovní vůz s nejlepším čtyřválcem na světě a podvozkem dokonale přizpůsobeným výkonovému potenciálu motoru. A kdyby Vás náhodou doma nutili "koukat" spíš po něčem vhodnějším pro rodinu, nenechte se odradit. Až na tvrdší odpružení podvozku a vyšší spotřebu motoru danou jeho vykonovou charakteristikou, je vůz dostatečně prostorný s velkým zavazadlovým prostorem i pro více zavazadel (zde mluvím z vlastní zkušenosti s tímto typem karosérie). A štastný majitel si může být jist že stejný vůz na silnici hned tak nepotká i když si vyjede za hranice. Tento vůz existuje i ve verzi kabriolet s onačením SAAB 9-3 Viggen convertible.

Technická data  
Motor: vpředu napříč uložený přeplňovaný zážehový čtyřválec s elektronicky řízeným vstřikováním, čtyři ventily na válec
rozvod  2x OHC
zdvihový objem  2290cm3
kompresní poměr
největší výkon 165 kW při 5500 ot/min.
njevětší točivý moment (v rozsahu 2500-4000 otáček) 342 Nm
poháněná(é) náprava(y) přední
převodovka
Karoserie dvoudveřové kupé
součinitel odporu vzduchu cx=0,29
objem zavazadlového prostoru 0,494- 1,314 m3
Rozměry  
délka 4629 mm
šířka 1711 mm
výška 1428 mm
světlá výška 140 mm
rozvor 2605 mm
rozchod kol vpředu/vzadu 1450/1440 mm
vnější průměr otáčení 10,5 m
pohotovostní hmotnost 1395 kg
užitečná hmotnost 485 kg
objem palivové nádrže 68 l
Jizdni vykony  
nejvyšší rychlost 250 km/h
zrychlení z 0 na 100km/h 6,8 s
spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná 13,7/7,2/9,6 l