Saab 9-5 Combi Aero

(převzato z časopisu Autoforum 5/2000)

Po absolování prvních kilometrů s vozem Saab 9-5 Combi Aero bylo jasné, že jen málokterá automobilka umí zkonstruovat tak výtečný turbomotor. Tento automobil si svoje označení právem zaslouží, je totiž skutečným "letadlem na zemi".

V minulém roce se na trhu objevilo v současnosti nejvýkonnější provedení Saabu 9-5, označené Aero, které tak trochu odráží zkušenosti švédské firmy s výrobou lertadel. Sportovně laděný model totiž pohání přeplňovaný agregát s objemem 2,3 litru a výkonem 169kW, tedy poctivých 230 koní. Chloubou tohoto motoru je i jeho největší točivý moment 350 N.m, který je k dispozici v rozmezí 1900-4000 l/min. a je pomocí pětistupňové převodovky převáděn na kola přední nápravy. Tímto však nekončí. Při sešlápnutí plynového pedálu k podlaze se projeví další zvláštnost této pohonné jednotky. Turbodmychadlo totiž může po dobu zhruba dvaceti sekund dodávat zvýšený tlak a výkon tak krátkodobě vzroste až na 176 kW (240k) a točivý moment dokonce na 370 N.m. Doslova hračkou je pak jakýkoliv předjížděcí manévr a nikoho nepřekvapí ani hodnota nejvyšší rychlosti  (240km/h) a zrychlení z 0 na 100km/h (pouhých 7,3 sekundy). Při využívání plného výkonnového potenciálu není problémem dosáhnout průměrné spotřeby na hranici 14 l/100 km. V případě rozumné, i když svižné jízdy zvláště mimo městský provoz je tato hodnota zhruba o čtyři litry na každých sto ujetých kilometrů nižší.

Karosářská varianta kombi se objevila ve výrobním programu Saabu po dvacetileté přestávce. Lze konstatovat, že se vyznačuje nejen značnou individualitou, bezpečností a reprezentativním vzhledem, ale předevšíám čistým designem charakteristickým pro vozy Saab. Zadní část se svým bohatým prosklením dává vozu silně individualistický výraz. Rozměrné víko usnadňuje přístup k zavazadlovému prostoru o bojemu 416 litrů, jenž lze zvětšit sklopením zadních sedadel až na úctyhodných 1460 litrů. Provedení Aero se může navíc pochlubit i odlišným předním spoilerem, prahovými nástavci a chromovanou koncovkou výfukového potrubí. Velice efektně také působila třípaprsková litá kola obutá do pneumatik o rozměru 225/45 R17.

Bohatě vybavený interiér se nese svým pojetím v klasickém duchu vozů SAAB a nabízí maximální možnou míru komfortu ve své třídě, zahrnuje například i automatickou klimatizaci, kožený interiér, výkonný audiosystém, přední mlhová světla a efektní kola z lehké slitiny. Samostatnou kapitolou je pak bezpečnost posádky, tu zajišťuje čtveřice airbagů a speciálně tvarované hlavové opěrky zabraňující poranění krční páteře při nárazu zezadu. Jen opravdový znalec dále ocení i takové detaily jako například tři dvojité a vyhřívané trysky ostřikovače nebo tzv. night panel, který umožňuje při jízdě v noci nechat svítit pouze nejnutnější údaje.

K prvkům aktivní bezpečnosti patří především čtveřice kotoučových brzd (vpředu s vnitřním chlazením), jejichž optimální účinnost hlídá ABS spolu s děličem brzdné síly EBD. Ve standardní výbavě verze Aero je také vzhledem k výkonu pohonného agregátu i protikluzový systém TCS. Tužší naladění sportovního podvozku dokáže velice dobře eliminovat rázy. Díky použití kratších pružin se světlý výška vozu snížila o 10 milimetrů a vůz sedí na vozovce doslova jako přibitý.

Vozy značky Saab nebyly nikdy tuctovou záležitostí a automobilka si za jejich kvality nechala patřičně zaplatit . Proto nepřekvapila ani cena testovaného modelu 9-5 Combi Aero, která činila 1 708 500 Kč.

Technické údaje:

Motor: Vpředu podélně uložený přeplňopvaný zážehový čtyřválec. Zdvihový objem 2290cm 3. Největší výkon 169kW (230k) při 5500 l/min. Největší točivý moment 350 N.m při 1900-4000 l/min. Krátkodobě 176 kW (240k) a 370 N.m. Pětistupňová přímo řazená převodovka. Pohon předních kol.

Karosérie: Pětidveřové kombi. Základní objem zavazadlového prostoru 0,416 m 3.

Rozměry a hmotnosti: Délka 4805 mm, výška 1449 mm, šířka 1790 mm. Rozvor náprav 2703 mm. Pohotovostní/užitečná hmotnost 1585/545 kg. Objem palivové nádrže 70l.

Jízdní výkony: Nejvyšší rychlost 240 km/h. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,3 s. Spotřeba paliva (město- mimo město- kombinace) 13,9/7,2/9,7 l/100 km.

Cena včetně DPH: 1 708 500 Kč

Shrnutí:

+ Výkonný a kultivovaný motor
+ Prosotorný a komfortní interiér
+ Ergonomie ovládání
+ Kvalita zpracování
- Problémy s trakcí na mokrém povrchu